Skip to main content

МІНІМАЛЬНА ЗАРОБІТНА ПЛАТА

МІНІМАЛЬНА ЗАРОБІТНА ПЛАТА
(minimum wage) Встановлений законом мінімальний рівень оплати для працівників в цілому по країні або для деяких певних категорій працівників. Її прихильники вважають, що вона перешкоджає експлуатації погано орієнтуються в обстановці або не зовсім фізично здорових робочих. Противники мінімальної заробітної плати вважають, що вона не може бути занадто низькою, а тому неефективною, або її встановлення веде до зникнення робочих місць, особливо якщо не робиться виключень для робітників з фізичними вадами або недосвідчених робітників з вкрай низькою продуктивністю праці. Критики також вважають, що мінімальна заробітна плата викликає інфляцію - як в результаті безпосереднього підвищення оплати деяких працівників, так і тому, що робітники, що мають заробітну плату трохи вище мінімальної, вимагають збільшення оплати з тим, щоб відновити звичну різницю в оплаті праці з тими групами , у яких зарплата була тільки що підвищена.

Економіка. Тлумачний словник. - М.: "ИНФРА-М", Видавництво "Всесвіт". Дж. Блек. Загальна редакція: д. Е. н. Осадча І. М.. 2000.

МІНІМАЛЬНА ЗАРОБІТНА ПЛАТА
офіційно встановлюється державою мінімальний рівень оплати праці на підприємствах будь-якої форми власності у вигляді найменшої місячної ставки або погодинної оплати.Значення мінімальної заробітної плати не завжди прив'язане до величини прожиткового мінімуму. Воно визначається в кожен період часу фінансовими можливостями держави, періодично змінюється. Використовується для обчислення розмірів державних податків, платежів, штрафів. Наприклад, штраф за перехід вулиці у невстановленому місці може становити 1/10 мінімальної заробітної плати. До мінімальної заробітної плати прив'язується і величина різних платежів і податків з фізичних осіб, обчислюється в частках мінімального рівня оплати праці.

Райзберг Б. А., Лозівський Л. Ш., Стародубцева Е. Б.. Сучасний економічний словник. - 2-е вид. , Испр. М.: ИНФРА-М. 479 с. . 1999.


Економічний словник. 2000.