Skip to main content

Сімейство молотоглавие


Молотоглав (Scopus umhretta). Тулуб короткий і майже циліндричний, шия коротка і товста, голова відносно велика. Дзьоб длиннее голови, прямий, високий, з боків стиснутий і на кінці з невеликим гачком. Ноги середньої довжини, перетинка між пальцями має глибокі вирізи, крила широкі і сильно округлені, в них третина махове перо найдовше; хвіст складається з дванадцяти рульового пір'я середньої довжини. Дрібне оперення густе і довге, на потилиці воно утворює досить великий чубчик, забарвлення його майже одноманітно-бура, на нижньому боці тіла зазвичай світліше. Махові пера темніше пір'я спини і дуже блискучі; кермові пір'я мають широку пурпурово-буру смужку на кінці і багато неправильних вузьких смужок біля основи. Очі темно-карі, дзьоб чорний, ноги чорно-бурі або також чорні. Довжина птаха дорівнює 56 см, розмах крил 104, довжина крила 31, хвоста 16 см. Самка не відрізняється від самця.
Цю Голінасті птицю зустрічали майже у всіх країнах Африки, не виключаючи півдня цього материка і Мадагаскару, а також в південній Аравії, але, мабуть, вона ніде не буває численна. Вона вважає за краще низовини, але Гейглін знаходив її проте, в центральній частині Абіссінії на вершинах до 3000 м.


Молотоглав (Scopus umbretta)
Я зустрічав неодноразово молотоглавов в тих країнах, де подорожував, але завжди поодинці або парами.Це досить дивний птах. Коли вона стоїть, то тримається не так красиво, як чапля: шия сильно втягнута, хохол закинуть на спину, так що голова здається лежачої на плечах. Коли ніщо її не лякає і вона думає, що її не підстерігають, то грає своїм чубчиком і то наїжачує, то опускає його; І бувало, що вона по кілька хвилин стоїть абсолютно нерухомо на одному місці. Хода птиці легка і красива, але рівномірна, а не стрімка; польотом найбільше вона нагадує лелеки: любить летіти прямо з місця, багато ширяє і часто піднімається на значну висоту, якщо збирається перелетіти з води з одного місця на інше; звуку голосу її я ніколи не чув.
Ці птахи завжди зустрічаються тільки на лісових річках або на таких берегах, які поросли лісом; жвавіше всього вони бувають в годинник ранкових і вечірніх сутінків; вдень вони, мабуть, сплять, так як сидять нерухомо на одному місці або ж тихо й сумирно бродять в самій прохолодною і тінистій частині лісу, то тьопають по воді, як все болотні птахи, то, подібно маленьким чаплям, з берега схоплюють їжу . За моїми спостереженнями, риба становить головну їх їжу. Від інших дослідників природи ми знаємо, що вони їдять також черепашок, гадів, особливо ж жаб, маленьких змій, ракоподібних, черв'яків і личинок комах. Самець і самка не дуже тримаються один одного, набагато частіше, здається, кожен з них йде своєю дорогою і тільки зрідка сходиться зі своєю парою. Вони не дуже полохливі, але, як і всі чаплям, обережні.
Велетенське гніздо, яке відрізняється круглим вхідним отвором, я кілька разів бачив, не здогадуючись, що це гніздо молотоглава. Першим описом його ми зобов'язані Делегоргу і Верро.Все мною бачені гнізда були здебільшого влаштовані в розгалуженні стовбура або гілок мімози, не надто високо над землею. Всі вони дуже майстерно зліплені із прутів і глини. Зовні мають 1, 5-2 м в поперечному розрізі і майже стільки ж в висоту, так як вони виведені куполообразно зі склепінням.
Усередині гніздо розділяється на три окремих приміщення: передпокій, приймальню і спальню. Ці приміщення оброблені всередині так само ретельно, як стінки зовні, вхідні отвори в них такого розміру, щоб тільки птах міг через них пролізти. Вся споруда зроблена так чудово, що навіть зливи не завжди їй заподіюють шкоду; якщо ж біда і станеться, то мешканці одразу ж беруться до справи і майстерно виправляють ушкодження.
Спальня, сама об'ємна частина гнізда, розташована позаду всіх, тут відбувається насиживание, в якому по черзі беруть участь обидві птиці, складові пару. Там, на м'якій підстилці з очерету та інших рослин, лежать 3-5 яєць, складових кладку; яйця білі, 44 мм в довжину і 33 мм в ширину. Середнє відділення служить складом видобутку. На доказ, що запасів буває завжди вдосталь і навіть з надлишком, тут можна у будь-який час знайти кістки висохлих або гнилих тварин. Передня, найменша з трьох приміщень, служить для того, щоб звідси тримати караул; тут сторож стоїть і виглядає, щоб своїм хрипким голосом попередити про небезпеку. Верро зауважив, що сторож завжди лежить на грудях і витягує голову вперед, щоб негайно помітити наближення противника. Пташенята молотоглава точно так же, як і пташенята чаплі, дуже довго не полишають гнізда. Поки вся сім'я разом, у старих справ і турбот повний рот: від сходу сонця до заходу вони весь час тягають в гніздо їжу.На тілі малюків, майже голом, все ж видно ознаки сіро-бурого пуху.
Про молотоглаве у народів, які знають цю птицю, ходять всякого роду розповіді. Жителі Анголи, наприклад, вірять, що всякий, хто скупався в одній і тій же воді з птахом, неодмінно покриється висипом. Багато також бояться молотоглавов і не розоряють гнізд цих птахів.

Життя тварин. - М.: Державне видавництво географічної літератури. А. Брем. 1958.