Skip to main content

АДАПТИВНИЙ ПІДХІД

АДАПТИВНИЙ ПІДХІД
(в сільському господарстві, А. п.) - система отримання сільськогосподарської продукції, що забезпечує максимальну окупність біологічної продукцією кожної одиниці введеної в агроекосистем антропогенної енергії .
При А. п. Підбираються сорти культурних рослин і породи сільськогосподарських тварин, найбільш відповідні грунтово-кліматичних умов району. Так, Н. І. Вавилов писав про те, що землеробство бажано, але в добре забезпеченому опадами Нечорнозем'я вирощувати не пшеницю, а жито. Сьогодні (поряд з ячменем і вівсом) жито становить основу рослинництва північних районів Німеччини, а також Фінляндії, Швеції, Норвегії.
Вавилов вважав, що в південній частині степової зони пшеницю слід замінити на сорго, яке він образно називав. В даний час в Італії, Іспанії та Франції площі посівів сорго збільшилися в 30-60 разів. Ведуться роботи по адаптивної селекції сорго для південних районів Росії.
В рамках А. п. Розширюється використання видів місцевої флори, найбільш пристосованих до місцевих умов, розвивається адаптивна селекція, екологічно оптимізується структура агрофітоценозів) і агроекосистем.
При А. п. В тваринництві районує види і породи сільськогосподарських тварин, визначаються оптимальні межі вівчарства, конярства, оленеводства, верблюдоводства і т.д. Прикладом тваринного, у високому ступені адаптованого до природних умов степової зони, є башкирська кінь. Вона не вимагає зимових приміщень, круглий рік міститься на відкритому повітрі і задовольняється пашею. Вплив же коней на травостій пасовищ незрівнянно більш м'яке, ніж корів і тим більше - овець.
Порушення вимог А. п. Веде до різкого подорожчання сільськогосподарської продукції або взагалі до, коли інтродуковані в нові райони рослини або тварини не приживаються (приклади: спроби обробітку кукурудзи далеко на північ від ареалу її поширення або вирощування чайного куща в Закарпатті).

Екологічний словник, 2001.

Адаптивний підхід
(в сільському господарстві, А. п.) Система отримання сільськогосподарської продукції, що забезпечує максимальну окупність біологічної продукцією кожної одиниці введеної в агроекосистем антропогенної енергії. При А. п. Підбираються сорти культурних рослин і породи сільськогосподарських тварин, найбільш відповідні грунтово-кліматичних умов району. Так, Н. І. Вавилов писав про те, що землеробство бажано "осеверіть", але в добре забезпеченому опадами Нечорнозем'я вирощувати не пшеницю, а жито. Сьогодні (поряд з ячменем і вівсом) жито становить основу рослинництва північних районів Німеччини, а також Фінляндії, Швеції, Норвегії. Вавилов вважав, що в південній частині степової зони пшеницю слід замінити на сорго, яке він образно називав "верблюдом рослинного світу". В даний час в Італії, Іспанії та Франції площі посівів сорго збільшилися в 30-60 разів. Ведуться роботи по адаптивної селекції сорго для південних районів Росії.В рамках А. п. Розширюється використання видів місцевої флори, найбільш пристосованих до місцевих умов, розвивається адаптивна селекція, екологічно оптимізується структура агрофітоценозів (див. Сортосмени, полікультур) і агроекосистем (див. Екологічна оптимізація агроекосистем). При А. п. В тваринництві районує види і породи сільськогосподарських тварин, визначаються оптимальні межі вівчарства, конярства, оленеводства, верблюдоводства і т. Д. Прикладом тваринного, у високому ступені адаптованого до природних умов степової зони, є башкирська кінь. Вона не вимагає зимових приміщень, круглий рік міститься на відкритому повітрі і задовольняється пашею. Вплив же коней на травостій пасовищ незрівнянно більш м'яке, ніж корів і тим більше - овець. Порушення вимог А. п. Веде до різкого подорожчання сільськогосподарської продукції або взагалі до "нульового ефекту", коли інтродуковані в нові райони рослини або тварини не приживаються (приклади: спроби обробітку кукурудзи далеко на північ від ареалу її поширення або вирощування чайного куща в Закарпатті).

EdwART. Словник екологічних термінів і визначень 2010


.